Hodaj, bicikliraj, leti – Kranjska Gora
Mnogi Kranjsku Goru povezuju isključivo sa zimskim periodom, kad je tamo popularno skijalište, kao i uz atraktivnu Planicu za skijaške skokove i letove. Godinama ljeti prolazim kroz Kranjsku Goru, na putu iz Alpa, koja su mi obvezna ljetna destinacija, stanem kod jezera Jasna, malo protegnem noge uz to predivno jezero, popijem ili pojedem nešto uz previdan pogled na obližnje alpske vrhove, i produžim dalje. E ovog puta smo, na poziv TIC Kranjska Gora, odlučili upoznati ponudu tog područja koje nije samo jezero Jasna.
Jezero Jasna
Ali, svejedno ćemo početi njime. Zaslužuje! Jezero Jasna je prekrasno malo jezero koje se nalazi uz turističku cestu od Kranjske Gore do prijevoja Vršić, a udaljeno je samo dva kilometra od Kranjske Gore tako da iz Kranjske Gore do jezera možete i prošetati ili doći sa biciklom.
Poseban odraz okolnih planinskih vrhova o površinu jezera te pogled na sve te okolne vrhove i samo jezero poseban je doživljaj. Jezero okružite pješice za cca 10 minuta i iz svakog kuta doživljaj je poseban.
Ljeti se uz jezero možete i sunčati i okupati ste ako vam voda nije prehladna, a zimi je doživljaj jezera također poseban. Srećom, i po snijegu, jezero je lako dostupno. Uz jezero ima i zanimljiva ponuda ugostiteljskih objekata pod “balonima”. Fora!
Pješačenje od Mojstrane do slapa Peričnik
Šetnica od Mojstrane do slapa Peričnik je popularna i slikovita staza koja privlači brojne posjetitelje. Ova slikovita ruta proteže se kroz prekrasne alpske krajolike, uz osvježavajuće potoke i bujnu vegetaciju. Savjet: parkirajte kod Slovenskog planinskog muzeja, pogledajte ga i onda krenite stazom koja kreće upravo od Slovenskog planinskog muzeja i nastavlja se uz rječicu Triglavska Bistrica. Taj dio rute, od Mojstrane do Peričnika je dio planinarske staze do doline Vrata, točnije Aljaževog doma v Vratih. A onda ruta ide dalje čak do sjeverne stijene Triglava.
Mi smo se danas ipak išli samo do Peričnika. Ovaj dio do “podnožja” ispod uspona do Peričnika je pogodna je za sve uzraste. Sam uspon do slapa Peričnik nije za osobe s poteškoćama u kretanju, iako nije prezahtjevan. Po dolasku do slapa Peričnik dočekat će vas njegov veličanstveni prizor, s vodom koja se srušava s visine od 52 metra. Uspon je jednako lijep kao i sam cilj, pa se šetnja može kombinirati s pauzama za uživanje u prirodi i fotografiranje.
Slap Peričnik je također poznat po mogućnosti prolaska “iza” slapa što je stvarno poseban doživljaj. Peričnik se zapravo sastoji od dva slapa, Gornjeg i Donjeg Peričnika. Kad već stignete do Donjeg Peričnika, nemojte da ne skupite još malo snage i doplaninarite do Gornjeg Peričnika. To je oko 20 min, ne baš laganog uspona, ali neće vam biti žao.
Slovenski planinski muzej
Slovenski planinski muzej spoj je prošlosti i budućnosti. Posjetitelji mogu istražiti važnost planinarstva u Sloveniji kroz zbirku predmeta s raznolikim povijesnim pričama, bogatom fotografskom i arhivskom građom te stručnom knjižnicom. Suvremena audiovizualna pomagala dodatno oživljavaju sadržaje muzeja i povezuju ih s današnjicom. U uvodnom filmu Svjetla gora prikazuje se ljepota slovenskog krajolika, osobito planinskih područja, uz naglasak na njihovu floru i faunu. Ovaj film služi kao poziv u muzej i u svijet slovenskog planinarstva.
Posebno su fora VR filmovi uz koje možete vrlo realno osjetiti kako se osjećaju planinari na samom Triglavu kad vremenske prilike nisu idealne, a onda se i spustiti virtualno od vrha Triglava do samo planiskog muzeja, a zatim i malo pod zemlju, u pećinu. VR iskustvo posebno košta 5 eur, predlažemo da svakako probate i to. Poseban doživljaj je i simulacija nevremena u skloništu na Triglavu. Općenito, ima dosta multimedije što značajno pojačava doživljaj. Ako u vama ima i malo planinarskog duha, ili barem ljubavi prema prirodi, hikingu, planinarenjima, ovo je mjesto koje ne bi trebali zaobići.
Bicikliranje do Planice
Bisiklistička staza kroz Kranjsku Goru poznata je kao jedna od najboljih, najpoznatijih i najdužih u Gorenjskoj, a službeno nosi oznaku D-2. Polazeći od Mojstrane staza lagano vijuga Gornjosavskom dolinom, uspinjući se 255 metara do Rateča. Na tom putu pruža prekrasan pogled na okolnu dolinu, a duž rute postoje dobro opremljena odmorišta, uključujući i ona gdje možete popiti piće i nešto pojesti.
Tijekom cijelog izleta imat ćete priliku uživati u spektakularnim prizorima planinskih vrhova. Ova staza nije posebno zahtjevna. Ipak, u smjeru Italije se lagano uspinje pa je potrebno ipak nešto kondicije. No, sve popularniji e-bicikli omogućavaju da i oni s nešto manje kondicije mogu uživati u ovakvim spektakularnim biciklističkim stazama. Mi smo rentali e-bicikle u Intersportu u Kranjskoj Gori i uputili se prema Planici. Skretanje prema Nordijskom centru Planica je dobro označeno, a nalazi se negdje cca 5-6 km od Kranjske Gore. Ako promašite skretanje, biciklistička ruta vas vodi prema Italiji. A i to ćemo jednom opisati, vozili smo se tuda.
Nordijski centar Planica
E ovo je bio poseban doživljaj!
Nordijski centar Planica je moderan kompleks za nordijske discipline koji se nalazi u Planici, u Sloveniji. Povijest ovog mjesta počinje 1934. izgradnjom prve skakaonice, nakon čega su skijaški skokovi postali neizostavan dio identiteta mjesta.
U ovom središtu avanture možete uživati u različitim aktivnostima kao što su trčanje na skijama ili letenje u zračnom tunelu. Za ljubitelje adrenalina, što ja nisam, tu je (tako kažu) najstrmiji zipline na svijetu. Iako nisam preveliki adrenalinski fun, morao sam probati ovaj jedinstveni zipline. Naime, zipline simulira skijaške letove. Doslovno je polazna točka na vrhu letaonice, nakon čega “doletite” do točke uzletišta kad ste samo 1,5 m od tla, a onda poletite i osjećate se kao vrhunski svjetski skijaši-letači. Pokušajte “ubiti” strah i probati ovo, nećete zažaliti. Nevjerojatan doživljaj!
Također, možete se okušati u curlingu ili probati bacanje frizbija u Disk golf parku, a posebno je zanimljivo da tamo možete cijelu godinu trenirati, ili ići u školicu, nordijskog trčanja. Naime, ispod te glavne zgrade, u kojoj je i muzej, napravili su “tunel” u kojem su cijele godine minus temperature. Ovog puta nismo, ali voljeli bi probati nordijsko trčanje usred ljeta.
U Planici se možete pridružiti i vođenom razgledavanju ili prošetati bogatom poviješću Planice u muzeju. Najmlađi posjetitelji mogu se zabavljati u dječjem adrenalinskom parku i dječjem kutku u središnjem objektu za trčanje. Muzej je na tri kata i ima sjajne izloške, ali i multimedijske mogućnost kao VR naočale koje simuliraju skijaške letove. Uspio sam odletjeti do 209 m.
Escape room Rateče
Jeste li znali da se jedan od prvih Escape Room muzeja u Europi krije baš u Sloveniji? Mi smo ga posjetili.
Vratili smo se u 19. stoljeće, u malo mjesto Rateče u potragu za dnevnikom koji sadržava svu povijest i baštinu mjesta Ratečine. Sve se to krije u Kajžnkovoj kući koja je etnografski objekt koji predstavlja tipični dom zemljoradničke obitelji, a bila je dom slavnog svjetski poznatog svećenika Josipa Lavtižara.
Ovaj Escape Room Kajžnkova kuća je poseban po tome što je muzej glavni teritorij i koriste se muzejski eksponati kao rekviziti za igru. Ne smijem ništa otkriti kako se “bježi”, samo mogu pozvati da svratite, svidjet će vam se. Trenutno su upute dostupne samo na engleskom i slovenskom jeziku, ali ljubazni vodič će vam biti na raspolaganju pomoći u svakom trenutku ako zapnete zbog jezika. Ali imamo i obećanje da će uskoro upute biti i na hrvatskom. Možda već dok ovo pročitate i dođete. U svakom slučaju, totalno fora!
Spavanje i gastronomija
Kranjska Gora obiluje raznim smještajima, luksuznim i manje luksuznim. U skladu s time variraju i cijene. Mi smo spavali u hotelu Kompas. Pošto smo puno istraživali okolicu, nismo puno uživali u mogućnostima hotela. Zapravo, u par navrata smo koristili fotelje za masažu – 1 eur za 5 min, kojih ima ih na nekoliko mjesta u hotelu. Možemo reći da je sve uredno, udobno, prostrano i čisto. Doručak nudi obilje svega i sigurno će svatko pronaći nešto za sebe, ali ono što je zaista posebno, to je jutarnji pogled s balkona prema planinama. Divotica!
U Kranjskoj Gori smo izvrsno jeli na dva mjesta, restoran/hotel Pino Alpino i Triangel Boutique Hotel. Pino Alpino je u strogom centru, a Triangel nešto izvan Kranjske Gore, ali zato daje prekrasan pogled prema planinama uz ručak. Odličan ručak smo imali u Gostišče pri Žerjavu, koje je na glavnom trgu romantičnog mjesta Rateče, blizu Escape room muzeja. Apsolutna preporuka za sva ova mjesta!
Prijedlog vikendholičarenja
I tak’, puno toga smo doživjeli u ovom vikend od petka do nedjelje. Pa evo i prijedloga itinerara kako provesti jedan vikend u Kranjskoj Gori, ako niste od tipova koji ćete vikend provesti u wellnessu jednog od hotela:
- dan petak
– dolazak u Kranjsku Goru u kasnim popodnevnim satima i smještaj u hotel
– šetnja centrom Kranjske Gore i večera u nekom od predloženih mjesta
– večera i noćenje - dan
– poslije doručka, odlazak do Slovenskog planinskog muzeja, parkiranje kod muzeja (najaviti na recepciji posjet poslije hodanja)
– hodanje uz Triglavsku Bistricu do slapa Peričnik (8 km u oba smjera)
– po povratku razgledavanje Slovenskog planinskog muzeja
– poslije ručka posjet Escape room Kajžnkova kuća
– večera i noćenje - dan
– poslije doručka, iznajmiti bicikle i odvesti se do Nordijskog centra Planica
– zipline, obilazak muzeja
– povratak u Kranjsku Goru do jezera Jasna
– poslije ručka, povratak u stvarnost
#ifeelslovenia
Neka vaši vikendi budu više od pauze od posla – pretvorimo ih u nezaboravne avanture!
Ne propustite više niti jedan savršen vikend.
Spremni na avanturu?
Preuzmite besplatnu aplikaciju Vikendholičari i stvorite neponovljive vikend uspomene.
Uključite se u Facebook grupu Savjetnik za vikend putovanja by Vikendholičari
Posjetite naš YouTube kanal.
Pretplati se na TIK TOK.
Uključite se u naše grupe na Fejsu: Vodič po najljepšim skijalištima, Savjetnik za putovanja Travel Advisor, Savjetnik za putovanja Europom i Savjetnik za putovanja Hrvatska.