Autorica teksta: Sara Dragosavac, Manager Magazine
Zadnjih nekoliko godina, irski niskotarifni avioprijevoznik Ryanair postao je izuzetno popularan izbor putnika, posebno kod onih s ograničenim budžetom, jer nude veoma povoljne aviokarte. No, kako Ryanair uopće zarađuje?
Vjerojatno ste i vi, skrolajući kroz društvene mreže, naletjeli na oglas za povoljne letove iz Zagreba, Splita ili Osijeka za Rim, Basel ili Pariz, s cijenama koje se kreću već od 10 eura. Kada vidite takvu ponudu povoljnih letova, šanse da se radi upravo o Ryanairu su 1-1.
Svoju popularnost su ponajviše stekli za vrijeme pandemije, kada ste mogli za samo 10 eura otputovati u bilo koju europsku destinaciju. Naravno, samo ako vam sva odjeća i ostale potrepštine stanu u ručnu torbicu i jaknu koju imate na sebi. Inače biste morali nadoplatiti za kabinsku prtljagu, i tada biste veoma povoljno prošli za razliku od drugih, konkurentnih avioprijevoznika.
Ryanair je rasprostranjen diljem Europe te je postao omiljeni suputnik brojnih putnika, kako stranih, tako i naših. Niskotarifni avioprijevoznici, kao što je Ryanair, nude značajno jeftinije karte od drugih avioprijevoznika, i to zahvaljujući strategijama smanjenja troškova koje uključuju jednostavniju uslugu i manje pogodnosti. Ovaj irski avioprijevoznik bazira svoje poslovanje na niskotarifnom modelu. Niskotarifni model ne znači samo jeftine karte, već podrazumijeva strategije koje im omogućuje niske operativne troškove, s čime povećavaju profitabilnost.
Sigurno se pitate koje su to strategije koje im omogućavaju da održe tako niske cijene letova i pritom ostvare dobit na kraju godine. Samo nastavite dalje čitati, jer u sljedećem dijelu slijedi 5 načina kako Ryanair zarađuje kroz primjenu raznih strategija i trikova.
1. Model visoke popunjenosti
Ryanair uspijeva održati tako niske cijene kroz primjenu modela visoke popunjenosti s niskim profitnim maržama. Cilj ovog modela je maksimalno popuniti svoje letove kako bi smanjili trošak po putniku. Uz visoku popunjenost letova, Ryanair može ostvariti prihod i održati profitabilnost unatoč nižim cijenama.
Ipak, Ryanair ne nudi samo jeftine karte, već i one znatno skuplje. Na taj način ostvaruje značajan prihod na pojedinim letovima. Boeing 737-800 ima ukupno 189 sjedala koji su podijeljeni u cjenovne razrede od A do J. U početnom razredu J, 20 sjedala prodaje se po 10 eura, dok u sljedećem razredu I cijena se penje na 29 eura, a u razredu H cijena sjedala skače na 39 eura, i tako dalje se nastavlja u sljedećem razredima. Kada je avion gotovo pun, dostupna su samo najskuplja sjedala u A, B i C razredima, gdje cijene mogu premašiti 100 eura.
Ako tri do četiri tjedna prije leta sjedala u najskupljim razredima, poput A, nisu dovoljno prodana, kompanija će otvoriti dodatna sjedala u nižim razredima, poput D, kako bi privukla putnike nižim cijenama i popunila let.
2. Promidžba
Ryanair često provodi promotivne akcije, poput povratnih karti po cijeni od 9,99 eura, ili dvije aviokarte za cijenu jedne i slično. Oglasi o povoljnim kartama prirodno privlače pažnju na društvenim mrežama, a takvu vijest će korisnici masovno dijeliti s drugima, što kompaniji omogućuje da dopre do široke publike i privuče nove, potencijalne putnike. Na taj način neće se morati brinuti da neće popuniti svoj sljedeći let za Milan.
3. Doplata dodatnih usluga
Također, Ryanair ostvaruje dodatni prihod putem raznih doplata. Iako je osnovna cijena aviokarte vrlo pristupačna i značajno niža od tradicionalnih aviokompanija, usluge poput predane prtljage, odabira sjedala ili obroka na letu se dodatno naplaćuju. U osnovnoj cijeni karte je uključena samo ručna torba koja stane ispod sjedala (npr. torbica, ruksak ili torba za laptop) te ujedno ne možete odabrati svoje sjedalo, niti išta pojesti i popiti. Sve iznad ovoga se dodatno naplaćuje.
Ujedno, Ryanair zarađuje i kroz prodaju proizvoda za vrijeme leta. Ako ste imali priliku letjeli Ryanairom do sada, zasigurno ste imali privilegiju čuti aktualnu ponudu u njihovoj „on board“ trgovini. Tijekom leta, stjuardese će vam nuditi razne proizvode iz njihovog kataloga, od alkoholnih pića, parfema i igračaka, pa sve do lutrijskih srećki.
4. Jedan model zrakoplova
Ryanair koristi samo jedan tip zrakoplova, a to je Boeing 737-800. S posjedovanjem jednog tipa modela aviona u cijeloj floti, automatski se smanjuju troškovi održavanja, a piloti i tehničko osoblje trebaju proći obuku za samo jedan model, što pojednostavljuje operativne procese. Unutrašnjost njihovih aviona je prilagođena optimalnoj popunjenosti, jer su sva sjedala fiksna i ne mogu se spustiti ni pomaknuti, što omogućuje veći kapacitet putnika.
5. Manje zračne luke s niskim pristojbama
Osim toga, Ryanair koristi manje, sekundarne zračne luke umjesto većih, glavnih zračnih luka. Razlog tome je što manje zračne luke naplaćuju puno niže pristojbe za razliku od većih zračnih luka. S ovim pristupom, ostvaruju značajnu uštedu na troškovima slijetanja i korištenja aerodromske infrastrukture.
U konačnici, tajna kako Ryanair nudi tako povoljne aviokarte je kroz primjenu poslovnog modela koji se temelji na maksimiziranju učinkovitosti, rezanju nepotrebnih troškova i dodatnoj zaradi kroz doplate te na taj način mogu ponuditi svojim putnicima vrlo niske cijene aviokarata.
Za još inspirativnih priča i zanimljivih tema iz svijeta businessa, loungea i studentskog života, posjetite Manager Magazine i istražite što su za vas pripremili mladi zaljubljenici u novinarstvo iz Hrvatske studentske asocijacije ♥
Autor naslovne fotografije: © Niklas Jonasson from Unsplash
Posjetite naš YouTube kanal. Pretplati se na TIK TOK.
Uključite se u naše grupe na Fejsu: Vodič po najljepšim skijalištima, Savjetnik za putovanja Travel Advisor, Savjetnik za putovanja Europom i Savjetnik za putovanja Hrvatska.