Lagana šetnja kanjonom Kamačnika
Zašto je Kamačnik prvi?
Dugo sam mozgao o tome koja će V-točka dobiti tu čast da bude prva u kategoriji Vikendi na Savjetniku za putovanja. Iako će V-točke obuhvaćene ovdje biti iz različitih država našeg okruženja, želio sam da prva ipak bude iz Hrvatske. A želio sam i da bude lagana. I dostupna svima (da nije, primjerice, samo za motoriste ili bicikliste). I jeftina. I predivna. I kad sam te sve preduvjete stavio na hrpicu, bilo je više kandidata, no, eto, Kamačnik je dobio ovu „utrku“. Ne znači da ostale V-točke ne bi bile zasluženo na ovome mjestu, ali neko atraktivno mjesto mora biti prvo. A tamo sam prvi put bio relativno nedavno i oduševio me na prvu.
Je li kanjon Kamačnika ili kanjon Kamačnik?
Potrudio sam se pronaći odgovor, jer je i mene zanimalo, no zapravo nisam uspio. Ipak, čini mi se da je i jedno i drugo točno. Naime, potok koji protječe ovim kanjonom zove se Kamačnik, što bi značilo da je kanjon Kamačnika točno. No, isto tako, sam kanjon se valjda zove Kamačnik . Tako bar piše na Googleu, a kažu da Google zna sve. Uostalom, uopće nije bitno koji je točno naziv; bitno je da je mjesto fantastično.
Drveni mostići i slapovi
Kamačnik se nalazi u Gorskom kotaru, a najbliže poznatije mjesto je gradić Vrbovsko. Kanjon je dio planinskog masiva Velike Kapele, a cijeli kanjon je zapravo i dužina potoka Kamačnika. Dugačak je 3,2 km u jednom smjeru, što znači da je ukupna šetnja od ušća Kamačnika u rijeku Dobru do izvora Kamačnika i natrag duga nešto malo više od 6 km. Teren je uglavnom ravan, ali ima par manjih uspona i silazaka. Staza je u dobrom stanju i pogodna za sve uzraste, ali pazite na djecu jer ima dijelova na kojima je dosta visoka. Znam zašto to govorim, jer sam imao izrazito neugodno iskustvo sa svojim klinjom od 5 godina. Na nekim dijelovima djecu obavezno držite za ruku, koliko god bili dobri.
Cijela ruta obiluje prekrasnim krajolicima, drvenim mostovima i malim slapovima, a na izvoru osobito se ističe uistinu posebna nijansa zelene boje.
Prošao sam “bezbroj” puta autocestom Zagreb-Rijeka i nikad mi nije palo na pamet da se ovakva divota krije ispod jednog od viadukata.
Ukratko o Kamačniku (preuzeto s www.lokvarka.hr)
Izvorište Kamačnika nalazi se na 405 m n. v. Voda izvire iz nepoznate dubine, a dosad je istraženo 118 metara dubine izvora. Izvorište Kamačnika jedno je od pet najdubljih u Europi. Na stijenama kanjona raste tisa, najugroženija vrsta stabala u Gorskom kotaru. U gornjem toku Kamačnika nedavno je uređena poučno-didaktička staza, koja tumači prirodne značajke zaštićenog područja. Na šetnici uz potok Kamačnik postavljena je Panova staza, niz od pet zvučnih instalacija, osmišljena kao osjetilna (akustična) staza koja posjetiteljima pruža uvid u igru zvuka kao umjetničkog i edukativnog medija. Također, na šetnici je postavljena i botanička staza, na kojoj posjetitelji putem sadržaja na info-pločama mogu doznati više o biljnom i životinjskom svijetu koji obitava na području Značajnog krajobraza Kamačnik.
Kako doći do Kamačnika
Za istraživanje Kamačnika biti će vam dovoljno jedno prijepodne. Najbolje je do parkinga doći osobnim automobilom, ali ako ste ljubitelj tračnica, svega nekoliko minuta hoda potrebno je od željezničke postaje Vrbovsko do ulaza u Kanjon. Bistro Kamačnik ima izvrsnu ponudu pića i domaćih jela koja će zadovoljiti sva nepca.
Neka vaši vikendi budu više od pauze od posla – pretvorimo ih u nezaboravne avanture!
Posjetite naš YouTube kanal. Pretplati se na TIK TOK.
Uključite se u naše grupe na Fejsu: Vodič po najljepšim skijalištima, Savjetnik za putovanja Travel Advisor, Savjetnik za putovanja Europom i Savjetnik za putovanja Hrvatska.
Partnerska suradnja Savjetnika za putovanja i Vikendholičara