Olimpijske igre održavaju se svake četiri godine, a nastupanje na njima predstavlja posebnu čast za svakog sportaša. Jedna zanimljivost jest da Olimpijske igre i olimpijada nisu sinonimi. Olimpijadom se u staroj Grčkoj nazivalo razdoblje između dviju Olimpijskih igara pa tako završetkom jednih počinje jedna olimpijada, a završetkom te olimpijade počinju sljedeće Olimpijske igre.
Ovogodišnje Olimpijske igre održavaju se u Parizu, a francuska prijestolnica će uz London postati drugi grad koji je tri puta bio domaćin Olimpijskih igara. Pariz je bio domaćin 1900. i 1924. godine.
Iako je svečana ceremonija otvaranja Olimpijskih igara na rasporedu u petak, neki su natjecatelji krenuli su u akciju već u srijedu. Prvi su na redu bili nogometaši i to utakmice između Uzbekistana i Španjolske te Argentine i Maroka. Istog dana su na teren krenuli i ragbijaši te nogometašice i rukometašice. Natjecatelji će u petak od 19:30 sati paradirati na brodovima po rijeci Seine, a zastavu Lijepe naše nosit će Barbara Matić i Giovanni Cernogoraz.
Hrvatska na Olimpijskim igrama u Parizu
Saznajmo prvo ono najzanimljivije: koliko je naših sportaša na Igrama i tko među prvima kreće na borilišta?
Hrvatsku će na Olimpijskim igrama u Parizu predstavljati 73 olimpijca – 58 sportaša i 15 sportašica – iz 16 sportova. Predstavljat će nas dva ekipna sporta – rukomet i vaterpolo, a u Pariz putuje i devet predstavnika u atletici i šest jedriličara. U lov na najsjajnija odličja krenula su i dva gimnastičara, po jedan biciklist i boksač, petorica veslača, tri predstavnika u džudu, dva u kajaku i kanuu, po troje u taekwondou, plivanju i streljaštvu te po četvero u stolnom tenisu i tenisu.
Hrvatski predstavnici u akciji su od prvog službenog dana Igara, 27. srpnja. Tada nastupa Gabrijel Veočić u boksu, Tin Srbić u kvalifikacijama preče te Aurel Benović u kvalifikacijama partera i preskoka. Matija Marinić u kajaku/kanuu odrađuje kvalifikacije u disciplini C1, rukometaši izlaze na teren protiv Japana, a kreće i natjecanje u singlu u stolnom tenisu za Andreja Gaćinu, Tomislava Pucara i Ivanu Malobabić. Donna Vekić i Petra Martić kreću sa singl mečevima, a Nikola Mektić i Mate Pavić kreću u obranu zlata u parovima. Damir Martin ima kvalifikacije u disciplini samca, a Anton i Patrik Lončarić u dvojcu na pariće.
Naše sportaše moći ćete pratiti u programu HRT-a, a Travel Advisor ekipa im ovim putem želi puno sreće.
Pariz 2024.
Ljetne Olimpijske igre trajat će od 26. srpnja do 11. kolovoza, a na njima će se natjecati 10.500 sportaša u 329 disciplina. Pariz će u tom razdoblju biti centar svijeta, odnosno centar sporta:
- milijarde televizijskih gledatelja diljem svijeta
- 350.000 sati TV prijenosa
- 10.500 sportaša
- 20.000 akreditiranih novinara
- 45.000 volontera
- +600.000 obroka posluženih svaki dan u olimpijskom selu
- 19 dana natjecanja
- 32 sporta (uključujući četiri dodatna sporta)
- 754 sesije (natjecanja i ceremonije)
Pariz 2024 ostat će zapamćen po tome što je Međunarodni olimpijski odbor integrirao četiri dodatna sporta jer su usko povezani s mladima i nagrađivanjem kreativnosti i atletske izvedbe. Radi se o: breaking (debi na Olimpijskim igrama), sportsko penjanje, skateboarding i surfanje. Sva četiri sporta lako je prihvatiti, a sudionici formiraju zajednice koje su vrlo aktivne na društvenim medijima.
Gdje će se održavati sportski događaji?
Glavni atletski događaji održavat će se na Stade de Franceu, na sjevernom rubu Pariza. Olimpijska borilišta nalaze se i u centru grada. Primjerice, Pont d’Iena je domaćin biciklističkih događaja, dok je odbojka na pijesku kod Eiffelovog tornja, a maraton kreće u Hotelu de Ville i završava u Les Invalides.
Je li Seina dovoljno čista za plivanje?
Plivanje u otvorenim vodama i triatlon trebali bi se održati u Seini, više od 100 godina nakon što je plivanje u rijeci zabranjeno. Testovi obavljeni sredinom lipnja pokazali su da su razine E. coli u vodi 10 puta veće od prihvatljive razine. Međutim, organizatori se nadaju da će srpanjsko sunce i mjere poput bazena za kišnicu rijeku učiniti dovoljno čistom. Gradonačelnica Pariza, Anne Hidalgo, je 17. srpnja zaronila u rijeku kako bi dokazala da je sigurna.
Kakva je sigurnost?
Organizatori Pariza 2024. kažu da će Igre biti zaštićene sigurnosnom operacijom „bez presedana“. Između 35.000 i 45.000 pripadnika osiguranja čuvat će borilišta i nadzirati ceremoniju otvaranja Olimpijskih igara. Ovo je prvi put u povijesti modernih Olimpijskih igara da se organizira ovakav mimohod.
Izvorni plan bio je dati besplatne ulaznice za 600.000 članova javnosti da gledaju s obale rijeke. Međutim, Vlada je bila zabrinuta zbog potencijalnih prijetnji poput napada dronovima pa je broj gledatelja smanjen na 326.000. Više od 220.000 njih bit će pozvani gosti, a 104.000 će biti građani koji su kupili ulaznice. „Protuteroristički perimetar“ uz Seinu u središtu Pariza znači da 20.000 ljudi koji tamo žive i rade moraju imati propusnice za ulazak.
Obavještajne službe otkrile su dvije zavjere protiv zemlje od strane osumnjičenih islamskih militanata početkom 2024. godine. U svibnju je jedan muškarac uhićen zbog sumnje da je planirao napad na štafetu baklje u Bordeauxu, a drugi je uhićen u južnoj Francuskoj zbog plana za napad na olimpijsko nogometno mjesto.
Koliko Igre koštaju?
Nekima je omiljena tema znati koliko je potrošeno na organizaciju jednog ovakvog događaja, a posljednje informacije govore da su ovo jedne od najjeftinijih Olimpijskih igara. Troškovi se procjenjuju na oko 9 milijardi eura, manje nego bilo koje od prethodne četiri Igre – u Tokiju, Rio de Janeiru, Londonu i Pekingu.
Velik dio sredstava dolazi od privatnih kompanija, prodaje ulaznica i prava emitiranja. Vladini službeni revizori rekli su da će možda morati platiti između 3 i 5 milijardi eura za troškove poput policije.
Autor naslovne fotografije: © Yahoo Sports from Pinterest
Posjetite naš YouTube kanal. Pretplati se na TIK TOK.
Uključite se u naše grupe na Fejsu: Vodič po najljepšim skijalištima, Savjetnik za putovanja Travel Advisor, Savjetnik za putovanja Europom i Savjetnik za putovanja Hrvatska.