Tajna teška milijarde dolara
Zašto je dolazak na aerodrom tri sata prije leta prevara koju nitko ne želi ispraviti?
Kašnjenja letova često privlače pažnju, a problemi s mehanikom i osobljem su zaista odgovornost aviokompanija i aerodroma. Tu su i gužve uzrokovane kontrolom zračnog prometa, što ne samo da stvara kašnjenja, već i produžava vrijeme leta. O tome se premalo razgovara na nekom službenom nivou.
No, ne treba zanemariti, u zračnim putovanjima, nešto o čemu uopće ne raspravljamo. Kako je moguće da se putnicima preporučuje dolazak na aerodrom dva do tri sata prije leta, a to se ne smatra nepravdom?
Produženo vrijeme za dolazak na aerodrom značajno utječu na odluku putnika o letovima na kratkim relacijama. Kada zbrojimo sate prije leta, sam let i izlazak iz zrakoplova te čekanje na prtljagu možemo doći do zaključka da je bolje koristiti neki drugi oblik prijevoza.
Prosječno je dva sata vremena izgubljenog na odlasku. Ne uključuje kašnjenja po dolasku, loše procese preuzimanja prtljage koji traju 45 minuta na velikim aerodromima, moguće i duže.
Je li zaista potrebno toliko prije doći na aerodrom?
Aerodromi su postali trgovački centri jer su putnici proizvod koji se prodaje. Veće brojke i dulje zadržavanje na aerodromu znače bolje cijene najmova i više trgovina. Aerodromi su poduzeća koja žele ostvariti što veći profit. Dulje vrijeme boravka se popunjava u šopingu, što je glavna zanimacija putnika. Aviokompanije često dijele dio tog prihoda, bilo izravno ili kroz niže troškove, a često dobivaju proviziju. Zato na kasi prilikom plaćanja traže vašu ukrcajnu potvrdu i skeniraju kod.
Putnici sami ne mogu potaknuti promjene. Ništa se neće promijeniti sve dok aviokompanije ne prepoznaju da je to u njihovom interesu jer je manje putnika na kratkim letovima. Sve je to daleko od promjene jer bi aerodromi izgubili značajan izvor prihoda. U 2023. godini, američke aviokompanije prevezle su oko 819,3 milijuna putnika na domaćim letovima širom Sjedinjenih Država. Putnici u zračnom prometu često imaju više prihode, pa više troše. Godišnji prihodi aerodroma se broje u milijardama dolara.
Potrebna su poboljšanja sigurnosnih procedura koja mora biti bitno brža jer je usko grlo u koje se slijevaju tisuće putnika u isto vrijeme. Najvažnije je dok su aviokompanije i aerodrom zadovoljni dijeleći prihode, svi šutke prihvaćaju status quo kao nešto nepromjenjivo i dolaze satima prije leta na aerodrom.
Tehnologija se razvija: električni, kratki i vertikalni uzlet. Postaje sve dostupnija u narednim godinama. Trebali bismo razmišljati o tome. FAA razmatra standarde za vertiporte. Ipak, za sada je još neizvjesno pa će ta rasprava ostati fokusirana na status quo zbog pristranosti regulatora ili zbog interesa onih koji su već u industriji.
Posjetite naš YouTube kanal. Pretplati se na TIK TOK.
Uključite se u naše grupe na Fejsu: Vodič po najljepšim skijalištima, Savjetnik za putovanja Travel Advisor, Savjetnik za putovanja Europom i Savjetnik za putovanja Hrvatska.