Arheolozi su otkrili dokaze izgubljene civilizacije koja je nekada živjela u Južnoj Americi i to prije najmanje 4000 godina. Otkrili su drevne crteže na planini s ravnim vrhom u Venezueli, koji su sadržavali šareni dizajn točkastog uzorka, motive lišća i štapiće za koje vjeruju da bi mogli biti dio misterioznog rituala.
Voditelj istraživanja José Miguel Pérez-Gómez rekao je za DailyMail.com da prethodne studije nisu pronašle znakove ljudske aktivnosti u regiji, sugerirajući da je ovu umjetnost izradila dosad nepoznata civilizacija.
Razlika između novootkrivene skupine i drugih kultura temelji se isključivo ‘na stilskim usporedbama s drugim mjestima u regiji’, što sugerira da bi ovo mogla biti ‘nulta točka za nastanak ove kulture’.
Slikarstvo na stijenama otkriveno je u Nacionalnom parku Canaima
Nacionalni park Canaima nalazi se u saveznoj državi Bolivar, a prostire se na više od 29.785 km2.
„Ono što vidimo je nova kultura lovaca-sakupljača koji su u područje Nacionalnog parka Canaima vjerojatno stigli na kraju pleistocena“, koji je trajao od prije 2,5 milijuna do 11.700 godina. „Naselili su se, evoluirali ondje, a zatim se proširili na ostatak regije, dospjevši sve do Amazonskog bazena.“
Neki od crteža, poput onih za koje se činilo da prikazuju list, nalaze se na teško dostupnim mjestima i „smješteni su na čistom, ovalnom prostoru na stijeni koji je možda inspirirao umjetnika da stvori ovaj određeni dizajn“, stoji u studiji objavljenoj u časopisu Rock Art Research. Lovci-sakupljači koristili su crveni oker – prirodni oksidni pigment napravljen od mljevene gline, kvarca i krede – koja je imala blagu narančastu nijansu.
Ostali motivi nalikuju klaviformama, sličici ili simbolu u obliku batine, s izblijedjelim figurama ispod i oko njih koje bi mogle biti znak uspješnih lovačkih poduhvata. Prema studiji, potrebno je provesti više istraživanja kako bi se razumjelo značenje crteža i što oni predstavljaju. „Dosadašnje stilske usporedbe pokazuju sličnosti sa slikama na stijenama u blizini brazilske granice, koje su datirane na oko 4000 godina prije Krista“, nastavio je, dodajući: „Međutim, novopronađena umjetnost na stijenama puno je grublja, što sugerira da bi mogla biti i starija.“
Iako su neki crteži pokazivali znakove organskih poremećaja poput lišajeva, algi, korijenja ili gnijezda osa, arheolozi su primijetili da je izdvojeni dio planine očuvao ploče. „Ovi nalazi su iznimni jer su novi u znanosti, popunjavajući prazninu u regiji koja nikada nije istražena u arheološkom smislu“, rekao je Pérez-Gómez. „Također, one pružaju kontekst za druge regionalne studije u sjevernom Brazilu, Gvajani pa čak i u Južnoj Kolumbiji.“
Pérez-Gómez smatra da bi prikazi mogli biti povezani s rođenjem, bolešću, prirodom ili lovom
Međutim, lokacija je „vjerojatno imala značenje i važnost unutar krajolika, baš kao što crkve imaju značenje za današnje ljude“.
Lokacija planine sugerira vrstu ljudi koji su mogli stvoriti crteže jer se nalazi između rijeka Arauak i Aparuren koje teku u suprotnim smjerovima. Sekundarna rijeka povezana je s rijekom Tirica koja se ulijeva u rijeku Caroni, postavljajući planinu „u središte prolaza u ovoj dolini za migraciju divljači“, navodi se u studiji.
Pérez-Gómez je napomenuo da su izblijedjeli grafiti također pronađeni na stijenskom zidu koji datira iz 1947. godine i koji očigledno pripadaju španjolskom istraživaču kapetanu Felixu Cardona Puigu koji je otkrio to područje. Fragmenti keramike i kameni alati također su raspršeni po tom području, što sugerira da su ih mogli koristiti lovci-sakupljači koji su stvorili umjetnost. „Svi ovi dokazi ukazuju na to da smo u prisutnosti nove kulture“, rekao je Pérez-Gómez za DailyMail.com.
On i njegov koautor pozvali su na zaštitu mjesta i optimistični su da će otkriti još mjesta s umjetninama na stijenama u parku koji se proteže na 29.785 km2. „Sam park veći je od zemalja poput El Salvadora ili Belgije pa ne bi bilo iznenađenje da se pronađe još više tragova ako se istraživanje nastavi dublje, ovisno o resursima“, rekao je Pérez-Gómez za Axios.
Njih dvojica surađuju s istraživačima u susjednim zemljama kako bi utvrdili jesu li iste kulturne skupine autori umjetnosti na stijenama. „Ovo nije relevantno samo za Venezuelu, već ukazuje na kulturno i etničko bogatstvo koje će poboljšati, u cijelom svijetu, naše mišljenje o regiji“, rekao je Pérez-Gómez.
Autor naslovne fotografije: © José Miguel Pérez-Gómez from Daily Mail
Posjetite naš YouTube kanal. Pretplati se na TIK TOK.
Uključite se u naše grupe na Fejsu: Vodič po najljepšim skijalištima, Savjetnik za putovanja Travel Advisor, Savjetnik za putovanja Europom i Savjetnik za putovanja Hrvatska.