Žene u sportu: Izložba “Između korzeta i dresa”

Autor članka:
Podijeli:

Izložba Hrvatskog športskog muzeja pod nazivom “Između korzeta i dresa. Žene u sportu (1874. – 1939.)” otvara se u četvrtak, 5. lipnja 2025. godine u 19 sati, u Muzeju grada Zagreba. Projekt donosi sveobuhvatan pogled na kompleksnu i često zanemarenu temu – žene u sportu – i otvara važna pitanja o njihovom društvenom položaju, slobodama i izazovima u svijetu fizičke aktivnosti i natjecanja.

Grupna vježba žena na Drugom hrvatskom svesokolskom sletu, 1911.

Prva u nizu triju tematskih izložbi, Između korzeta i dresa obuhvaća razdoblje od 1874. – godine osnutka Hrvatskog sokola, ključnog za razvoj ženskog sporta – do 1939. godine.

Janovic Ruzica, 1927.

Kroz bogatu arhivsku, knjižničnu i muzejsku građu istražuje se kako su se žene u sportu kretale unutar društveno zadanih granica. Te kako su kroz tjelovježbu i natjecanja polako osvajale prostor slobode, autonomije i samoodređenja.

Sportska odjeća, Ženski list, lipanj 1931.

“Da je djevojkama gimnastika isto tako potrebna i važna kao i dječacima, nije potrebno dokazivati, jer su to priznavali pedagozi, liječnici i higijenici od vajkada” – Ivana Hirschmann, Djevojačka gimnastika, Zagreb, 1906.

Prikaz žene u pokretu

U šest izložbenih cjelina prikazuje se prisutnost žena u sportu kao društveni fenomen. U fokusu su njihovi prvi sportski koraci, prepreke na koje su nailazile, vrste aktivnosti kojima su se bavile te načini na koje su bile predstavljene u javnosti i medijima.

Reklama iz časopisa Svijet, 17.8.1929.

Oslobađanje tijela od steznika i korzeta

Osim toga, izložba posebno tematizira odijevanje – od steznika i korzeta do funkcionalnih dresova – kao simbolički prijelaz između sputanosti i slobode, između društvenih očekivanja i osobne autonomije.
Korzet, naime, ne predstavlja samo modni komad već i simbol kontrole, dok dres simbolizira oslobađanje.

Steznik, 1880-1890., MUO

Naziv izložbe stoga jasno ocrtava životni balans žena toga doba – između tradicionalne ženstvenosti i moderne samosvijesti, između privatnog i javnog prostora, između estetike i funkcionalnosti.

Žene u sportu – tema koja traži daljnja istraživanja

Autorica koncepcije izložbe je Petra Husain Pustaj, viša kustosica Hrvatskog športskog muzeja. Uz nju, na izložbi su radile i Maja Arčabić (MGZ), Mirjam Vida Blagojević (FFZG) i doc. dr. sc. Ida Ograjšek Gorenjak.

Hazenašice I. hrvatskog građanskog športskog kluba u Zagrebu, 1925.

Kako zaključuje kustosica Petra Husain Pustaj, tema žena u sportu još uvijek nije iscrpljena i tek nas očekuju nova istraživanja i interpretacije koja će dodatno rasvijetliti ovu višeslojnu povijest.

Vlasta Gostiša, oko 1930.

Prostorno i likovno oblikovanje te obradu fotografija potpisuju Bachrach & Krištofić.
Prikazujući žene u sportu kroz prizmu svakodnevice, natjecanja, medijskih prikaza i odjeće, izložba otvara vrata dubljem razumijevanju njihova položaja u društvu.

Travel Advisor

Posjetite naš YouTube kanal. Pretplati se na TIK TOK.

Uključite se u naše grupe na Fejsu: Vodič po najljepšim skijalištimaSavjetnik za putovanja Travel AdvisorSavjetnik za putovanja Europom i Savjetnik za putovanja Hrvatska.

Putovanje Hrvatskom po hostelima

Hrvatski otok na kojem se želite odmarati