Search
Close this search box.

Biograd na moru: atrakcije koje nisu more

Autor članka:
Podijeli:

Biograd na Moru: atrakcije koje nisu more

Nakon sjajne gastro-ture po Biogradu, odlučili smo Biograd na Moru upoznati manje kroz želudac, više kroz neka druga osjetila. Dio oko Biograda do Vranskog jezera smo uglavnom doživljavali kao isključivo morsku destinaciju koja je krcata u sezoni, a prazna u ostatku godine. No, kad smo tamo proveli par dana, shvatili smo da se itekako ima što vidjeti i doživjeti, a da nije samo izležavanje na sjajnim plažama u prekrasnim boricima s puno hladovine. Sve što ćete dalje pročitati čini Biograd i okolicu odličnom destinacijom za 2-3-4-dnevna vikendholičarenja.

Pogled na Biograd
Pogled na poluotok

Napomena: sličice vode na Google Maps lokaciju opisane atrakcije 

Šetnja starim gradom

Biograd na Moru je hrvatski kraljevski grad koji se prvi puta spominje sredinom X. stoljeća. Središte grada, odnosno najstariji dio Biograda, nalazi se na malom poluotoku koji je okružen lučicama. U romantičnim uličicama ćete se brzo izgubiti, i još lakše snaći. Zapravo nemate kuda zalutati, jer svi putevi vode negdje prema moru. Samo se prepustite uživanju u šetnjici.

Šetnja starim gradom/poluotokom
Šetnja starim gradom/poluotokom

Zavičajni muzej

Zavičajni muzej se nalazi na samoj rivi, i super je izbor za posjetiti u vrijeme dok nije dobro boraviti na suncu. Od puno zanimljivih eksponata, posebno fora su predmeti izvađeni s potopljenog broda iz 16.st. u Pašmanskom kanalu. Ispričali su nam da imaju preko 10.000 predmeta s broda. Meni, kao pasioniranom ljubitelju maketa, posebno su bile zanimljive brojne makete brodova. Ulaznica za odrasle je 3 eur, a grupne 2 eur/osobi.

Scene iz Zavičajnog muzeja
Lijevo: očuvana košulja s potopljenog broda iz 16. st., Desno: razne scene iz muzeja

Biosfera

Centar za održivi aktivni turizam Biosfera je ustanova uređena EU novcima. Na web stranici im piše ovako: “Opći cilj projekta je doprinos održivom razvoju lokalnih zajednica i njihovih ekonomija održivim korištenjem i aktiviranjem potencijala prirodne baštine nacionalnih parkova i parkova prirode na širem području Zadarske, Šibensko-kninske i Ličko-senjske županije kroz održivi aktivni turizam temeljen na prirodnoj baštini, uz povećanje privlačnosti i obrazovnog kapaciteta kako postojećih, tako i novih posjetiteljskih infrastruktura i sadržaja u zaštićenim područjima prirode, posebice u dijelovima nacionalnih parkova i parkova prirode koja se do sada nisu sustavno i učinkovito koristila i valorizirala.

Ako vam je ovo gore bilo malo preozbiljno napisano, mi ćemo vam to reći jednostavnijim jezikom – fora mjesto koje na zanimljiv način, uz dosta multimedije, prikazuje četiri okolna parka prirode nakon čega definitivno imate želju otići posjetiti ih. Ulaznica za odrasle je 3 eur, a za djecu od 7-18 godina 2 eur.

Biosfera
Obilje multimedije čini priču privlačnom za sve uzraste, ali na fotkama to nije moguće dočarati

Dalmaland

Nakon šetnjica i kulture, vrijeme nam je za malo adrenalina. Zapravo, i ne baš malo. Posjetili smo Dalmaland Fun & Water Park. Od prošle godine, ne-vodeni dio adrenalinskih atrakcija, dobio je i vodeni dio. Mi se ovog puta nismo okupali, ali i samo fotkanje se pretvorilo u pravu malu avanturu iz koje je nemoguće izaći nepošprican. Dakle, svi ti vodeni tobogani, bazen s valovima, ogromna “kanta” vode koja svako malo pošprica valjda sve koji su na bazenu – ludilo! Zabava za cijelu obitelj. A za one malo izbirljivije, tu je i VIP zona u kojoj imate svog konobara i u debeloj hladovini možete u miru odahnuti od ludiranja po vodenim atrakcijama.

Onaj ne-vodeni dio je priča za sebe. Od laganih vožnjica, panoramskog kotača pa do gusarskog broda na koji nije dobro ići nakon jela. Jedno je sigurno, nakon dana provedenog u Dalmalandu, spavat ćete k’o beba cijelu noć.  

Dalmaland
Lijevo: gusarski brod, Sredina: Marac Vikendholičar na ulazu s domaćinom, Desno: “kanta” vode

Vransko jezero

Jeste li znali da s vidikovca Kamenjak, iznad Vranskog jezera, vidite u istom pogledu i zeleno jezero i plavo more? I da je to jedini takav pogled (more i jezero u istom pogledu) u Europi. Ako možda nemamo pravu informaciju, ispravite nas.

Pogled na jezero i more
Spektakularan pogled na Vransko jezero i more

Ulaz u Park prirode Vransko jezero se plaća 5 eur, a s istom kartom možete ući na sve dijelove parka. Tu su tri info centra, Kamenjak, Prosika i Crkvine, šest poučnih staza i svašta nešto. Mi smo obišli drvenu poučnu stazu Ptice Vranskog jezera, vozili se brodićem i uživali u nevjerojatnom pogledu s vidikovca Kamenjak. Oko jezera postoji i biciklistička staza. Duga je oko 40 km, a mora se koristiti brdski bicikl.

Vransko jezero
Lijevo: počna staza, Sredina: zajedničke snage Vikendholičara i PP Vransko jezero, Desno: brodić se posebno naplaćuje 10 eur

Kroz PP Vransko jezero vodio nas je Mateo. Lijepo je vidjeti i upoznati mlade ljude zaljubljene u prirodu i posao koji rade. Hvala Mateo!

Nautički turizam

Iako nam je prvenstvena namjera bila upoznati čari “ne-morskih” atrakcija, nismo odoljeli pozivu na đir jedrilicom po Pašmanskom kanalu. Jer Biograd je ipak jedan od najvećih nautičkih središta na Jadranu. A kad u 50-im godinama života prvi put ploviš jedrilicom sve me je zanimalo, a Luka Šangulin iz agencija Angelina je strpljivo davao sve informacije. Čak sam probao i “voziti”. Ono što nas je jako iznenadilo je da se tjedan dana na jedrilici van sezone, npr. u 9. ili 10. mjesecu, može doživjeti za 300-tinjak eur po osobi. Više informacija potražite ovdje. A kaže Luka da  je to zapravo i najljepši period za provesti na jedrenju. Stižemo na jesen na pravu plovidbu!

Jedrenje
Bila je to stvarno plovidba za pamćenje, prva takva u životu!

Zalasci sunca

Kažu da su najpoznatiji zalasci sunca u Zadru kod orgulja, ali niti zalasci sunca s šetnice pješačkom stazom od Biograda, preko uvale i plaže Soline prema Crvenoj luci, nimalo na zaostaju za onim zalascima iz Zadra.

Zalasci sunca
Ne propustite prošetati u sumrak dijelom od plaže Soline prema Crvenoj luci

Kampiranje ili hotel?

Probali smo jedno i drugo. I kad bi trebali odabrati gdje nam je bilo ljepše – ne znamo! Probali smo Hotel IN, Hotel Ilirija i kamp Soline i svuda nam je bilo, u svakom na svoj način, predobro. Dakle, štogod izabrali, sigurno NEćete pogriješiti!

Kampiranje ili hotel?
Lijevo: sjajne sobe Hotela IN, Sredina: ispred Hotela Ilirija, Desno: kamp Soline

Sve u svemu, Biograd na Moru nam se pokazao kao puno više od samog mora. Idealna destinacija za obiteljsko vikendholičarenje, pogotovo prije i poslije glavne sezone. Mi se sigurno vraćamo opet!


Neka vaši vikendi budu više od pauze od posla – pretvorimo ih u nezaboravne avanture!

Ne propustite više niti jedan savršen vikend.

Spremni na avanturu?


Preuzmite besplatnu aplikaciju Vikendholičari i stvorite neponovljive vikend uspomene.

Uključite se u Facebook grupu Savjetnik za vikend putovanja by Vikendholičari

Travel Advisor – Putovanja

Posjetite naš YouTube kanal.

Pretplati se na TIK TOK.

Uključite se u naše grupe na Fejsu: Vodič po najljepšim skijalištima Savjetnik za putovanja Travel AdvisorSavjetnik za putovanja Europom i Savjetnik za putovanja Hrvatska.

Ritam otoka: Događanja na Lošinju

Popularna web stranica www.travel-advisor.eu pruža informacije o putovanjima

Nove objave