Tri dana studijskog putovanja
U suradnji s Turističkom zajednicom Požeško slavonske županije i direktoricom Majom Jakobović organizirao sam trodnevno studijsko putovanje u jednu od najboljih vinskih regija Europe. Sudionici su bili vinari i ugostitelji iz Kutjeva, Požege i obližnjih sela. Tema je bila „dobra praksa“ kroz posjetu vinarijama i restoranima Vipavske doline i Goriških Brda u Sloveniji te pokrajine Collio u Italiji.
Vipavska dolina je bila prva stanica.
Područje je poznato po svojim vinogradima. Na ovom vinorodnom području uzgajaju se različite sorte grožđa, uključujući autohtone sorte poput Zelen i Pinela, te internacionalne sorte poput Rebule, Chardonnaya i Sauvignon Blanca.
Vipava 1894
Posjetili smo, nekad veliku, zapravo najveću, vinariju u bivšoj Jugoslaviji koja je proizvodila čak 12 milijuna litara. Nesretnim privatizacijama je došla na bitno niži nivo proizvodnje, no i takva ima što za pokazati, te je i takvo iskustvo bilo zanimljivo sudionicima. Velika zadruga proizvodi i visokokvalitetna vina po dobroj cijeni.
Goriška Brda
Vinorodno područje smješteno na sjeverozapadu Slovenije, blizu talijanske granice. Ovo područje poznato je po prekrasnim brežuljcima, vinogradima i bogatoj vinskoj tradiciji.
Dio su vinorodnog područja Primorska koja se proteže duž obale Jadranskog mora te ima povoljnu klimu za uzgoj vinove loze. Najčešće sorte bijelih vina su Rebula, Malvazija, Sauvignon Blanc i Chardonnay. Od crnih Merlot, Cabernet i Pinot Noir.
Klet Brda
Najveća je vinarija, ne samo u ovom kraju nego i šire. Priča je zanimljiva i jedinstvena. Četiri stotine obitelji zajedno sudjeluju u radu i vlasništvu ovog uspješnog projekta. Obrađuju svoje vinograde, drže se najviše kvalitete i dostavljaju grožđe u zajedničku vinariju.
Zadrugari obrađuju 1000 ha ili polovicu svih nasada u Brdima. Najveći su slovenski proizvođač i izvoznik vina. Gotovo da je jedinstveni projekt u kojem toliko sudionika procesa zajednički stvara vrhunsku i prepoznatljivu kvalitetu. Ljubiteljima vina su dobro poznati njihovi brendovi Quercus, Bagueri, i A plus.
Gradis’ciutta – Robert Prinčić
Vinarija se nalazi blizu granice u Italiji. Vinogradi se nalaze s obje strane granice. Specijaliziran je za proizvodnju vina koja se većinom prodaju kroz HORECA kanale, dakle restoranima i hotelima u Italiji i drugim zemljama. Vinarija Gradis’ciutta s berbom 2018. dobila je ekološki certifikat, što je veliko postignuće za vinariju. Rezultat je ustrajnog 10-godišnjeg rada koji je imao za cilj proizvodnju vina poštujući teritorij i sve ljude uključene u brigu o vinogradima.
Vinska hiža Bjana
spada među najbolje proizvođače pjenušca u Sloveniji, a i šire. Vlasnici Petra i Miran Sirk ističu da su kvaliteta, fokus i vizija ideje koje se vrednuju kroz proizvod. Za razliku od drugih u toj regiji oni sade chardonnay i pinot noir umjesto rebule. Bjana je dobila ime po selu Biljana u kojem žive i rade.
Novosagrađena vinarija opremljena najnovijom tehnologijom omogućava vrhunsku kvalitetu proizvodnje.
Edi Simčić
visoko cijenjena vinarija, kako među kolegama tako i među kupcima koji cijene dobra vina. Cijenom su nešto iznad većine drugih, što si mogu dozvoliti s obzirom na kvalitetu. Međunarodno je priznat kao jedan od najboljih slovenskih vinara. Vinogradi se nalaze u obližnjem selima Fojana, Vipolže i drugima. Godišnja proizvodnja je oko 65.000 butelja. U podrumu imaju 500 barrique bačava kroz koje prolaze sva vina.
Vinarija Ščurek
Nalazi se u poznatom „vinskom“ selu Medana. Obrađuju 20 hektara vinograda. Godišnja proizvodnja je oko 80.000 butelja. Stojan Ščurek i njegovih pet sinova su među prevodnicima vinarskog businessa u Goriškim Brdima. Ščurek na Slovenskom znači cvrčak pa se nalazi na svakoj etiketi.
Najpoznatija su vina pod etiketom Stara brajda. Aleks, jedan od sinova nas je proveo kroz podrum te vodio kušanje u lijepom prostoru s divnim pogledom na vinograde.
Tilia Estate
Turneju po ovom prekrasnom kraju smo završili u Vipavskoj dolini. Kuča Pinota i njen vlasnik Matjaž Lemut postala je poznata po svojoj posvećenosti sorti Pinot Noir. Kako ističe Matjaž: „Vino mora komunicirati s osobom koja ga pije stoga pokušavamo s ovim svjetskim brendom postići kvalitetu jednaku drugim regijama u Europi.“ Tilia Estate je osnovana 1966. Ime je dobila po stablu lipe koje se nalazi pored podruma. Obrađuju oko 13 hektara. Matjaž je konzultant u više vinarija u Sloveniji i Hrvatskoj.
Spavali smo u hotelu Perla u Novoj Gorici koji je jedini objekt koji može prihvatiti grupe. U hotelu je kasino koji radi čitavu noć.
Od restorana smo jeli Ristorante Vogric u San Florianu u Italiji, Restauraciji Primula koja se nalazi u prostoru bivše žičare u Solkanu, Briška Hiža u Kojskom, Domaćija Kabaj Morel u Dobrovi koji imaju i svoje, dosta poznato vino te u Domaćiji Belica u Dobrovi. Teško je izdvojiti koji je bio najbolji jer smo u svima jeli dobro i svakom je bilo barem jedno vrhunsko jelo. Znamo da se u Goriškim Brdima dobro jede.
Posjetite naš YouTube kanal. Pretplati se na TIK TOK.
Uključite se u naše grupe na Fejsu: Vodič po najljepšim skijalištima, Savjetnik za putovanja Travel Advisor, Savjetnik za putovanja Europom i Savjetnik za putovanja Hrvatska.